Bugun...
SON DAKİKA

Engelli Hayatı Sil Baştan: Eylem Planı Hazırlanıyor...

Engelli bireylerin potansiyelini en üst düzeyde kullanabilmeleri ve toplumdaki hareketliliğe daha fazla katılabilmeleri için devletin bu konuya yaklaşımını ortaya koyacak “yol haritası” niteliğinde bir eylem planı hazırlanıyor. İşte tüm detaylar...
facebook-paylas
 Tarih: 06-02-2018 16:32:34

Engelli Hayatı Sil Baştan: Eylem Planı Hazırlanıyor...

Engelli bireylerin potansiyelini en üst düzeyde kullanabilmeleri ve toplumdaki hareketliliğe daha fazla katılabilmeleri için devletin bu konuya yaklaşımını ortaya koyacak “yol haritası” niteliğinde bir eylem planı hazırlanıyor.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, son dönemde engelli bireylere yönelik artarak devam eden farkındalık çalışmalarının daha sistemli ve izlenebilir olması için “Ulusal Engelli Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı (2019-2023) hazırlanması için çalışmalara başladı.

 

Engellilerin bütün temel hak ve özgürlüklerinden en üst düzeyde yararlanması için yapılan çalışmalar, kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetki alanları dahilinde yürütülüyor. Bu çalışmaların daha kısa zamanda daha etkin olarak gerçekleştirilmesi için Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin onaylanmasıyla birlikte Türkiye açısından da zaruri bir yükümlülük haline gelmiş oldu.

 

Kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan çalışmaların ortak bir noktada şekillenerek daha izlenebilir ve daha sistemli hale gelmesi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce eylem planı çalışmalarına başlandı.

 

Bu doğrultuda, engellilerin bütün temel hak ve özgürlüklerinden eşit ve tam olarak yararlanmasını temin ve teşvik etmek için Ulusal Engelli Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı hazırlanarak hayata geçirilecek. Bu belge, engel ve engellilik konusunda tüm programlarda ve politikalarda toplamcı bir anlayışla ele alınarak çalışmaları daha etkin ve daha hızlı olmasını sağlayacak.

 

Konuya taraf kamu kurum ve kuruluşları, sendikalar ve engelli alanında faaliyet gösteren konfederasyon temsilcilerinin katılacağı toplantılarda kurumlardan katılan temsilciler yapması gereken değerlendirmeleri, eylem planına ilişkin öneri ve değişik talepleri ele alacak.

 

Engellilerin temel hak ve özgürlüklerden yararlanmalarını sağlamak üzere hazırlanacak olan Ulusal Engelli Hakları Stratejisi ve Eylem Planı’nın temel hedefleri arasında "Kendi seçimlerini yapma özgürlükleri ve bağımsızlıklarını da kapsayacak şekilde kişilerin insanlık onuru ve bireysel özerkliklerine saygı gösterilmesi, ayrımcılık yapılmaması, engellilerin topluma tam ve etkin katılımlarının sağlanması, farklılıklara saygı gösterilmesi ve engellilerin insan çeşitliliğinin, insanlığın bir parçası olarak kabul edilmesi, fırsat eşitliği, erişilebilirlik, kadın-erkek eşitliği, engelli çocukların gelişim kapasitesine ve kendi kimliklerini koruyabilme haklarına saygı duyulması" en önemli kriter olarak görülüyor.

 

Program dahilinde Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda bütün kesimlerin daha etkili katkı ve katılımı ile eylem alanları ile stratejik hedefler ve bu hedeflerin gerçekleşmesine yönelik yapılacak ve alınacak tedbirler belirlenecek ve bu tedbirlerin uygulanmasında görev alacak sorumlu kurum ve kuruluşlar oluşturulacak.

 

 

Bu haber EngelsizHaber.Net tarafından yapılmıştır. www.engelsizhaber.net şeklinde açık ve aktif kaynak kullanılmaksızın bir kısmının ya da tamamının kopyalanması, dağıtılması ve dahi yayınlanması yasaktır. 

 

EngelsizHaber Facebook Sayfamız: www.facebook.com/engelsizoku

 

EngelsizHaber Twitter Sayfamız: www.twitter/engelsizoku

 

  Bu haber 6573 defa okunmuştur.   Editör: Sefa Buran
  Kaynak: EngelsizHaber.Net

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Yaşam Haberleri
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  YAZARLARIMIZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI YUKARI