Bugun...
SON DAKİKA

Engelli Sporu 2017'de Altın Çağını Yaşadı!

2017 yılı Engelli Sporlarının altın yılı oldu ve Bedensel, Görme, İşitme Engelli ve Özel Sporcular Spor Federasyonları sporcuları için oldukça bereketli geçti. Takım ve bireysel olarak onlarca madalya ve şampiyonluklar kazanan sporcularımız 2017 yılına damga vurdular.
facebook-paylas
 Tarih: 02-01-2018 16:11:11  -   Güncelleme: 02-01-2018 16:27:11

Engelli Sporu 2017'de Altın Çağını Yaşadı!

2017 yılı Engelli Sporlarının altın yılı oldu ve Bedensel, Görme, İşitme Engelli ve Özel Sporcular Spor Federasyonları sporcuları için oldukça bereketli geçti. Takım ve bireysel olarak onlarca madalya ve şampiyonluklar kazanan sporcularımız 2017 yılına damga vurdular.

 

2017 yılı aynı zamanda ülkemizde çok önemli ve özel organizasyonların da yapıldığı yıl oldu. İşitme Engelliler Spor Federasyonunun öncülüğünde 18-30 Temmuz arası Samsun’da düzenlenen Deaflympics 2017, Türkiye’nin spor tarihinde gerçekleştirmiş olduğu en büyük organizasyon oldu. Deaflympics’e 97 ülkeden 3500’ü aşkın sporcu katıldı. Türkiye 17 altın, 7 gümüş ve 22 bronz olmak üzere toplamda 46 madalya alarak bir önceki işitme engelli olimpiyatlarında kazanılan 33 madalyanın üzerine çıkmış oldu. Futbol, hentbol ve voleybolda altın madalya kazanan milliler, takım halinde tarihinde ilk defa her üç branşta da en üst seviyeye çıkmayı başardı. Bugüne kadar yedi dünya, sekiz Avrupa, dört defa da Deaflympics şampiyonu olan güreşçi İlhan Çıtak Samsun’da 96 kiloda serbest ve grekoromen stilde altın madalya alarak kırılması zor bir rekora da imza atmış oldu. Bir diğer önemli başarı da Yasin Süzen’in 400 metreyi 47.03’lük derece ile koşarak rekor kırması oldu.

 

Resmi olarak ilk defa düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Sampiyonası’na İstanbul ev sahipliği yaptı. Grup ve eleme maçlarının Türkiye Futbol Federasyonu Riva Tesislerinde yapıldığı EAFF Avrupa Ampute Futbol Sampiyonası’nın finali Vodafone Park’ta oynandı. 41.500 taraftar önünde oynanan maçta İngiltere’yi 2-1’lik skorla yenen Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.

 

Milli Takımlardan Peş Peşe Gelen Zaferler

Limitsizspor'dan Muharrem Rahte'ninb hazırladığı haber göre; 2017 yılı Milli takımlarımızın zafer yılı oldu. Ocak ayında U22 Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı İtalya’nın Udine kentinde düzenlenen Avrupa şampiyonasında şampiyon oldu. U22 Milli takım ayrıca Haziran ayında Toronto’da yapılan Dünya Şampiyonasında ikinci olma başarısını gösterdi.

 

A Milli Tekerlekli Sandalye Basketbol takımımız ise İspanya Tenerife’de daha önce üç kez ucundan döndüğü Avrupa şampiyonluğunu finalde İngiltere’yi devirerek kazanmış oldu.

 

İşitme Engelliler U20 Kadın Milli Takımının Avrupa Şampiyonluğu, W1 Okçuluk takımımızın dünya şampiyonluğu, Masa tenisinde Abdullah Öztürk – Nesim Turan- Süleyman Vural’ın takım halinde kazandığı altın madalya milli takım bazında elde edilen diğer önemli başarılardı.

 

Altın Çocuklar

 

Dört Federasyona bağlı sporcuların ferdi olarak elde ettikleri başarılar gurur kaynağı oldu.

 

Elke Lale Van Achterberg Mayıs ayında Hollanda’da düzenlenen Tekerlekli Sandalye Eskrim Kupasında U17 ve U23 Epe dalında altın madalya kazandı. Aynı spor dalında Temmuz ayında Varşova’da Hakan Akkaya U23 Flörede benzer başarıyı gösterdi. Okçuluk Avrupa Kupası’nda Makaralı Yay’da Erdoğan Aygan’ın altın madalyası, Atıcılık Dünya Kupasında 10 metre havalı tabancada Ayşegül Pehlivanlar’ın rekor kırarak altına uzanması, özel sporcularımızdan Esra Bayrak’ın İsviçre’de Özel Sporcular Dünya Atletizm Şampiyonasında kazandığı dünya şampiyonluğu, Muhsine Gezer’in dünya ikinciliği ve IPC 2017 Londra Dünya Şampiyonası’nda kazandığı bronz madalya yıl içinde elde edilen başlıca diğer önemli başarılar oldu.

 

2017 yılı madalyaların bol olduğu bir yıl olarak hatırlanacak. Dileriz sporcularımız gelecek yıl bu başarılarının üzerine koyup madalya sayılarını artırırlar.

 

ürkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu 2017 Yılı Başarıları

 

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu 2017 yılında IPC Atletizm Dünya Şampiyonası, Avrupa Judo Şampiyonası, Goalball Avrupa Şampiyonası, B1 Futbol (hiç görmeyenler) Avrupa Şampiyonası ve B2-B3 Futsal (az görenler) Dünya Şampiyonasına katıldı. Ayrıca IPC Yüzme Dünya Şampiyonasına Kasım sonunda katılacak. Millilerden yüzmede de beklenen başarı geleceğine inanıyoruz.

Mayıs ayında B2-B3 Futsal Milli Takımı İtalya’nın Cagliari kentinde düzenlenen Dünya Şampiyonasına katıldı ve güçlü rakiplerine karşı iyi bir mücadele verdi. Ukrayna’nın şampiyon olduğu şampiyonayı Milliler 5. olarak bitirdi. Gol krallığını 10 gol ile Ali Genç kazandı.

 

Temmuz ayında İngiltere’nin Başkenti Londra’da düzenlenen Dünya Atletizm Şampiyonasına katılan ve 2016 Rio Paralimpik Oyunları sonrasında yapılan ilk büyük resmi yarış olması nedeniyle sporcularımız beklenen performansı sergileyemediler. 200 metre branşındaT12 sınıfında yarışan Oğuz Akbulut 3. Olarak görme engelli milli atletlerimiz arasında tek madalya alan sporcu oldu.

 

IBSA Judo Avrupa Şampiyonası ise Ağustos ayında İngiltere’nin Walshall kentinde düzenlendi. Millilerimiz burada tarihinde Avrupa Şampiyonalarında elde edilen en fazla madalyayı kazandı. Zeynep Çelik 57 kg Rus rakibini finalde yenerek altın madalyaya ulaştı. +70 Kg ise paralimpik oyunlar üçüncüsü Mesme Tasbağ 2. olarak gümüş madalya kazandı. 48 kg da Ecem Taşın, Paralimpik Oyunlar Şampiyonu Alman Carmen Burussig’i mağlup ederek finale çıktı. Finalde Ukraynalı rakibine yenildi ve gümüş madalya kazandı. 52 kiloda da Gülhan Atasayar 3. olarak bronz madalya kazandı. Erkekler 60 kiloda Recep Çiftçi, 90 kiloda İbrahim Bölükbaşı, +100 kiloda da Onur Taştan 3. oldu ve bronz madalya kazandılar. Ayrıca takım yarışmalarında kadın takımı 2. oldu ve gümüş madalya kazandı. Erkekler takım yarışmasında ise bronz madalya kazandı.

 

B1 Futbol Avrupa Şampiyonasına 2015 yılının şampiyonu olan milliler favori olarak katıldı. Şampiyonaya ilk kez eleme maçları oynanarak katılım sağlandı fakat Millilerimiz Avrupa Şampiyonasına direkt olarak katıldı. Grubunda İspanya, Rusya, Belçika ve Gürcistan’la karşılaşan millilerimiz averajla grupta 3. sırayı aldı ve yarı finale kalamadı. Grubumuzdan çıkan İspanya ve Rusya’nın final oynadığı şampiyonada millilerimiz 5. olarak dünya kupasına gitmeye hak kazandı. Hasan Satay 13 golle Avrupa şampiyonasında gol kralı oldu.

 

Eylül ayında Finlandiya’nın Pajulahti kentinde yapılan Goalball Erkek - Kadın Avrupa şampiyonasında Erkek Milli Takımı grubunu averajla 3. olarak tamamladı ve çeyrek finalde İsveç’le karşılaştı, mücadelenin son dakikasına kadar çekişmeli giden karşılaşmada son dakikada İsveç'in golüne engel olamadı ve sahadan 3-2 mağlup ayrıldı. Daha sonra oynadığı karşılaşmaları kazanan millilerimiz Avrupa şampiyonasından 5. olarak ayrıldı. Kadın Milli Takımı ise finale kadar rahat maçlar çıkarttı ve Finalde Rusya’ya 6-3 yenilerek gümüş madalya kazandı.

 

8-15 Ocak tarihleri arasında İtalya’nın Udine kentinde düzenlenen U22 Gençler Tekerlekli Sandalye Avrupa Şampiyonasında U22 Milli Takımı finalde İngiltere’yi yenerek şampiyon oldu.

 

Masa Tenisi Dünya Takımlar Şampiyonası Mayıs ayında Slovakya’da düzenlendi. Abdullah Öztürk, Nesim Turan, Süleyman Vural’dan oluşan takım altın madalya kazandı. Ali Öztürk ve Hamza Çalışkan’dan oluşan takım ise gümüş madalya aldı. Kadınlarda Neslihan Kavas - Merve Cansu Demir ve Hilal Türkkan takım halinde gümüş madalya aldı. Bronz madalya alan takım ise Nergis Altıntaş ve Hatice Duman’dan oluştu.

 

Yine Mayıs ayında bu kez Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Kupasında Elke Lale Van Achterberg U17 Epe ve U23 Epe dalında altın madalya kazandı. Elke Lale ayrıca U17 Flöre’de gümüş madalya kazanırken Hakan Akkaya da U23 Epe ve U23 Flöre dalında gümüş madalya kazandı. Aynı dünya kupasında Elke Lale U23 Flöre’de bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Almanya Hannover’de 4-14 Mayıs tarihinde düzenlenen Uluslararası Atıcılık Turnuvasında 10 metre havalı tabancada Aysel Özgan altın madalya kazanırken, Cevat Karagöl, Murat Oğuz ve Aysel Özgan’dan oluşan 50 metre tabanca karma takımı ve Cevat Karagöl, Murat Oğuz ve Yunus Bahçeci’den oluşan 10 metre havalı tabanca erkek takımı gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

Haziran’da İtalya’da yapılan Okçuluk Avrupa Kupasında Erdoğan Aygan makaralı yayda altın madalya kazandı. W1’de Ömer Aşık ve klasik yayda Merve Nur Eroğlu gümüş, klasik yayda Zehra Özbey Torun ve karışık takımda Oğuzhan Polat ve Merve Nur Eroğlu bronz madalyanın sahibi oldu.

 

İtalya’da kazanılan Avrupa şampiyonluğundan sonra U22 Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı bu kez Toronto’da Dünya Kupasında sahne aldı ve dünya ikincisi olarak bir büyük başarıya daha imza attı.

 

Haziran’da Almanya’da Uluslararası Masa Tenisi Turnuvası düzenlendi. 5. Klasta Ali Öztürk altın, 4. Klas takımlarda Abdullah Öztürk - Nesim Turan - Süleyman Vural altın, 9-10. Klasta Neslihan Kavas, Hilal Türkkân, Merve Cansu Demir altın, 5. Klasta Ali Öztürk- Hamza Çalışkan altın madalya elde etti. 4. Klasta Abdullah Öztürk ve 7. Klasta Kübra Korkut gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

Bronz madalya kazanan isimler ise şu sporculardan oluştu: 9. Klas Neslihan Kavas, 10. Klas Merve Cansu Demir, 4. Klas Nesim Turan, 3. Klas Nergiz Altıntaş. Takımlarda ise 3. Klas Nergiz Altıntaş – Hatice Duman, 6-7. Klas Kübra Korkut ve yabancı partneri.

 

Takım sporları açısından 2017 çok özel bir yıldı. Haziran ayında İspanya Tenerife’de düzenlenen Tekerlekli Sandalye Basketbol Avrupa Şampiyonası’nda A Milliler daha önce üç kez finalde kaybettiği şampiyonluğu İngiltere’yi yenerek kazandı.

 

 

 

U17 ve U23 Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Şampiyonasında Hakan Akkaya U23 Flöre dalında altın madalyanın sahibi oldu. Elke Lale Van Achterberg ise U17 Epe, U17 Flöre ve U23 Epe’de gümüş, U23 Flöre’de ise bronz madalya kazandı.

 

Eylül ayında Pekin’de düzenlenen Okçuluk Dünya Şampiyonasında W1 kategorisinde Naci Yenier – Yiğit Caner Aydın ve Ömer Aşık’tan oluşan takım dünya rekoru kırarak altın madalya kazandı. Ferdi yarışlarda ise Ömer Aşık ve Merve Nur Eroğlu ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

 

2017 yılı Bilek Güreşi sporcularımız için de başarılı geçti. Eylül ayında Budapeşte’de düzenlenen dünya şampiyonasında Ümit Burunlular +75 kiloda sol kol, Celali Bulut +85 kiloda sol kol ile altın madalyanın sahibi oldu. Şeyhmus Ertem 55 kg gençler sağ kol, Egemen Çetin +55 gençler sağ ve sol kol, Gökhan Seven 65 kg sol kol, Ümit Burunlular +75 kg sağ kol, Yasin Urhun 90 kg sağ kol, Olcay Avşar +90 sol kol, Zeynep Yılmaz +65 kg sağ kol gümüş madalya kazanan isimler.

 

Bronz madalya kazanan sporcular ise şu isimlerden oluştu: Şeyhmus Ertem gençler 55 kg sol kol, Furkan Demir 60 kg sol kol, Kenan Eroğlu sağ kol, Murat Cırık 80 kg sağ kol, Zeynep yılmaz +65 kg sol kol.

 

Hırvatistan’ın Osijek şehrinde Ayşegül Pehlivanlar 10 metre havalı tabancada rekor kırarak dünya kupasını kazandı.

 

Masa Tenisi Avrupa Şampiyonasında ise madalya yağmuru devam etti. Slovenya’da gerçekleşen şampiyonada 9. Klasta Neslihan Kavas, 5. Klasta Ali Öztürk, 4. Klas takımlarda Abdullah Öztürk-Nesim Turan, 9-10. Klas takımlarda Merve Cansu Demir-Neslihan Kavas-Hilal Türkkan altın madalya, 4. Klasta Abdullah Öztürk, 7. Klasta Kübra Korkut, 3. Klas takımlarda Hatice Duman-Nergiz Altıntaş gümüş ve 10. Klasta Merve Cansu Demir, 10. Klasta Ümran Ertiş, 3. Klasta Hatice Duman, 4. Klasta Nesim Turan, 5. Klas takımlarda Ali Öztürk - Hamza Çalışkan -  Süleyman Vural bronz madalyanın sahibi oldu.

 

 

 

Son olarak 8-13 Kasım 2017 tarihleri arasında İspanya’nın Alicante şehrinde yapılan Tekerlekli Sandalye Masa Tenisi Turnuvasına 32 ülkeden 270 sporcu katılmış, milli takım ferdilerde iki altın, iki gümüş, 3 bronz; takımlarda ise üç altın iki bronz olmak üzere toplamda on iki madalya kazandı.

 

Ferdi olarak, Nesim Turan ve Kübra Korkut altın, Abdullah Öztürk ve Hamza Çalışkan Gümüş, Süleyman Vural, Ümran Ertiş ve Merve Cansu Demir bronz madalya kazandı. Takımlarda Kübra Korkut ve Çinli partneri ve Merve Cansu Demir – Ümran Ertiş – Hilal Türkkan altın, Abdullah Öztürk – Ali Öztürk – Hamza Çalışkan altın, Nesim Turan – Süleyman Vural – Ahmet Nihat Yıldırım bronz, Nergis Altıntaş – Hatice Duman bronz, madalya kazandı.

 

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu 2017 Yılı Başarıları

 

Türkiye İşitme Engelliler Federasyonuna bağlı sporcular Deaflympics’te 46 madalya kazanarak bir önceki olimpiyatta kazanılan madalya sayısının üstüne çıktılar.

 

Samsun’da düzenlenen Deaflympics 2017’de madalya kazanan sporcular ve branşları:

 

Judo’da Erkan Esenboğa, Abdullah Sevinç Kata takım olarak 1 altın, ferdi olarak ise Erkan Esenboğa da 1 altın kazandı. +100 kiloda Mehmet Uysal gümüş madalya alırken, Ayşe Kesiktaş 70 kg, Samet Bulut 100 kg altın, kadın kata takımı olarak da 1 bronz madalya elde edildi.

 

Grekoromen Güreş dalında İlhan Çıtak, Muhammet Akdeniz, Kadir Kuş ve Mehmet Ali Yiğit altın madalya kazandı. Celal Koçak ve Ahmet Talha Kaçur ise bronz madalyanın sahibi oldu.

 

Serbest Güreşte ise İlhan Çıtak altın, Onur Arı, Mehmet Ali Yiğit, Ercan Gör, Dursun Gözel bronz madalya kazandı.

 

Karate branşında Burak Mert Can – Mehmet Ali Sapmaz-Fatih Çiçek’ten oluşan Kata takımı altın, ferdi olarak da yarışan Gamze Keresteci altın madalya kazandı. Burak Mert Can ve Mehmet Ali Sapmaz bireyselde gümüş madalyanın sahibi oldu. Fatih Çiçek (kata), Burak Mert Can 60 kg, Volkan Kardeşler 75 kg, Melek Dereköy 68 kg, Rümeysa Akyüzlü 61 kg, Kader Işık Open, Bayan Kata Takımı ve Bayan Kumite Takımı bronz madalya kazandı.

 

Atletizmde milli sporcu Yasin Süzen 400 metrede rekor kırarak altın madalyaya uzandı. Teniste Asuman Şakı – Tutem Banguoğlu bronz kazanırken, Tekvandoda Ali Rıza Karaca, Poomsea kadınlar takımı, Selver Şeker ve Merve Yazıcı altın madalya kazandı. Ayşegül Gökkaya, Poomsea erkekler takımı ve Muhammet Güler gümüş madalya alırken, Aslıhan Savaş Kuş – İbrahim Atamer ikilisi, Batuhan Şimşek ve Osman Geçit bronz madalya elde etti.

 

Futbol, Voleybol ve Hentbol Milli Takımlarının şampiyonluğa ulaşması Deaflympics tarihinde Türk Milli Takımları için apayrı bir önem taşıyordu.

 

Son olarak Polonya Lublin kentinde İşitme Engelliler U20 Kadınlar Basketbol Milli Takımı Avrupa Basketbol Şampiyonasında şampiyon oldu.

 

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu 2017 Yılı Başarıları

 

Özel sporcularımız için de 2017 yılı başarılarla dolu geçti. Mart ayında Prag’da düzenlenen 2017 INAS Salon Atletizm Avrupa Şampiyonasında Muhsine Gezer 800 metrede gümüş, uzun atlamada ise Ufuk Babacan bronz madalya kazandı.

 

Yine Mart ayında Kuzey ve Alp Kayağı Dünya ve Avrupa Şampiyonalarında Tuba Tekin büyük slalomda dünya ve Avrupa ikinciliği kazandı. Ayşe Kader Yavuz slalomda Avrupa 2’ncisi, süper büyük slalomda dünya 3’ncüsü olurken, slalom dünya şampiyonasında 3’ncülüğü, büyük slalom kombine yarışında dünya 3’ncülüğü, süper büyük slalomda ve büyük slalomda Avrupa 3’ncülüğü elde etti.

 

Muhsine Gezer en büyük organizasyonlardan biri olan Dünya Atletizm Şampiyonasında 800 metre yarışında bronz madalyaya Londra’da uzandı.

 

Başarılı özel sporcu Muhsine Gezer Temmuz ayında İsviçre Nottwil’de 400 metrede bu kez altın madalya alırken, uzun atlamada da gümüş madalya almayı başardı. Aynı şampiyonada Esra Bayrak uzun atlamada, Yasemin Keskinsoy da gülle atmada altın madalya kazanma başarısını gösterdi.

 

Down Sendromlular Atletizm ve Masa Tenisi Avrupa Şampiyonaları Ekim ayında Portekiz’in Gaia kentinde düzenlendi. Madalya kazanma başarısı gösteren sporcular şu isimlerden oluştu:

 

Dilara Çevik, Gülle atma altın, Disk atma altın, 100 metre gümüş, 200 metre gümüş

Ali Topaloğlu, Gülle atma altın, Disk atma gümüş,100 metre altın

Volkan Yavuzaslan, Cirit atma gümüş, Disk atma bronz

Erman Çetiner ve Taygun Arı, masa tenisi çift erkekler bronz, erkek takım bronz

Benay Balcı ve Merve Peker masa tenisi çift kadınlar gümüş, kadınlar takım gümüş

 

Ekim ayında Masa Tenisi Dünya Şampiyonasında ise Lara Samsunlu, genç kadınlar 23 yaş altı çiftlerde gümüş, genç kadınlar 23 yaş altı bireyselde bronz madalya kazandı.

 

Kasım ayı başında biten ve Paris’te düzenlenen Down Sendromlular Yüzme Avrupa Şampiyonası’nda İrem Öztekin 50 metre kelebekte gümüş(Gençler Avrupa Rekoru), 50 metre sırtüstü yüzmede bronz, 200 metre serbestte bronz, 100 metre kelebekte Gençler Avrupa Rekoru, 100 metre serbest bronz, 50 metre serbest yüzmede gümüş; Fatma Çağla Demir, 400 metre bireysel karışık bronz; Muhammed Tuğrul Şahin 200 metre kelebekte Avrupa rekoru kırdı. Cengizhan Dönmez ise 800 metre serbest stilde yüzmede bronz madalyanın sahibi oldu.

 

 

 

 

  Bu haber 5825 defa okunmuştur.
  Kaynak: limitsizspor.com

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Spor Haberleri
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  YAZARLARIMIZ
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI YUKARI