SON DAKİKA


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Engelli Atamaları Konuşuldu!
Tarih: 10-11-2021 17:40:06 Güncelleme: 10-11-2021 17:45:06 + -


Meclis’te devam eden 2022 Yılı Bütçe Görüşmelerinde 10 Kasım günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmede söz alan Bakan Derya Yanık engellilerle ilgili pek çok açıklamalarda bulundu. Detaylar Haberimizde...

facebook-paylas
Tarih: 10-11-2021 17:40

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Engelli Atamaları Konuşuldu!

Meclis’te devam eden 2022 Yılı Bütçe Görüşmelerinde 10 Kasım günü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmede söz alan Bakan Derya Yanık engellilerle ilgili pek çok açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalardan satırbaşları..

 

Engelsiz Vizyon Belgesi Hazırlandı.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; kapsayıcı, eşitlikçi, sürdürülebilir ve daha iyi Türkiye için Bakanlığımızın engelli ve yaşlı bireylere yönelik hizmetlerini insan odaklı ve hak temelli politikalar çerçevesinde yürüttüğünü söylemeliyim. Vizyonumuz erişilebilir ve içermeci bir toplumdur. Bu bakışla engelli ve yaşlı hizmetlerimiz hakkındaki bilgileri sizlere arz etmek istiyorum: Bakanlığımız engelli ve yaşlı bireylerin toplumsal hayata tam ve etkin katılımıyla bağımsız bir şekilde yaşayabilmeleri için eğitimden sağlığa, ekonomiden sosyal hayata, her alanda engelli ve yaşlılarımızın yanındadır. Engelli ve yaşlı bireylerimize yönelik bakım hizmetlerimizi Bütünleşik Bakım Modeli kapsamında gerçekleştirmekteyiz. Bakanlığımız, engellilerin haklarını geliştirmek ve güçlendirmek için 2020’den 2030’a kadar ülkemizin yol haritasını belirlemiş ve Engelsiz Vizyon Belgesi’ni hazırlamıştır. Engelsiz Vizyon Belgesi, 8 temel politika alanında 8 amaç ve 31 hedefle tüm taraflar açısından yasal, kurumsal ve uygulamaya yönelik yapılması gerekenleri kalkınma odaklı, hak temelli ve içermeci bir yaklaşımla ortaya koymaktadır. Engelsiz Vizyon Belgesi’nin hayata geçirilmesini sağlayacak ilk üç yıllık Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı çalışmalarımız da ayrıca devam etmektedir.

 

Ulusal Engelli Veri Sistemi’ne kayıtlı 2.6 Milyon Engelli Var.

İdari kayıtları baz alan ve Engelli Sağlık Kurulu Raporu’na dayanan ulusal engelli veri sistemi kullanılmaktadır. Bu veri sisteminde yaklaşık 2,6 milyon -2 milyon 570 bin aslında tam rakam- engelli birey kayıtlıdır. Engelliler konusunda politika geliştirmek ve veri ihtiyacını gidermek amacıyla, Ulusal Engelli Veri Sistemi’nden, adrese dayalı, il, ilçe ve bölge bazlı; cinsiyet, yaş, medeni durum, engel türleri ve seviyelerine göre veriler analiz edilmektedir.

 

Her Ay 536 Bin Kişiye Aylık 1.797 TL Evde Bakım Aylığı Veriliyor.

Engellilerimizin aile yanında desteklenmesi önceliğimizdir ki biraz önce, aslında bütün sosyal hizmet modellerimizin önceliğinin aile yanında desteklenmek olduğunu ifade etmiştim çocuk hizmetlerini anlatırken. Bu kapsamda, engelli bireylere bakım veren yakınına, evde bakım yardımı olarak aylık 1.797,97 TL ödenmektedir. Hâlihazırda yaklaşık 536 bin kişi bu destekten faydalanmaktadır. Bugüne kadar yaklaşık 65 milyar Türk lirası evde bakım yardımı ödemesi gerçekleştirilmiştir.

 

Kamuda Engelli İstihdamı 10 Kattan Fazla Arttı.

2002 yılından bu yana kamuda engelli istihdamında 10 katı aşan bir artış sağlanmış olup kamu kurumlarına engelli memur statüsünde 5.777 atama yapılmışken bugün 58.520 engellimizin kamuda istihdamı sağlanmıştır. Kamuda e-KPSS uygulaması başlattık ve bu anlamda, engellilerimizin başvuru ücretlerini Bakanlığımız karşılıyor. Bununla ilgili miktarları geçiyorum izninizle.

 

Bu haber, EngelsizHaber.Net tarafından yapılmıştır. http://engelsizhaber.net/ şeklinde açık ve aktif bağlantılı kaynak gösterilmeksizin kısmen veya tamamen kullanılması yasaktır.
Kaynak: EngelsizHaber.Net

Editör: Sefa BURAN

Bu haber 1485 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER Gündem Haberleri

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI