Bugun...

MEB'den Engelli Öğretmenlere Şok Üstüne Şok!

MEB, Engelli Öğretmen Atamalarına ilişkin açıklama yayınladı ve atama tarihlerini ve detayları açıkladı. Yayınlanan açıklamada atama bekleyen engelli öğretmenler şok üstüne şok yaşadılar...
facebook-paylas
 Tarih: 23-02-2018 16:00:00

MEB'den Engelli Öğretmenlere Şok Üstüne Şok!

MEB, Engelli Öğretmen Atamalarına ilişkin açıklama yayınladı ve atama tarihlerini açıkladı.  Yayınlanan açıklamada Atama bekleyen engelli öğretmenler şok üstüne şok yaşadılar...

 

ATAMALAR HAZİRANDA!

 

MEB tarafından yapılan açıklamada başvuruların 18-22 Haziran tarihleri arasında yapılacağı bildirildi.

 

Atama bekleyen engelli öğretmenler daha önce yetkililerin yaptığı açıklamalarda yılın ilk aylarında 500 engelli öğretmen atanacağı müjdesini vermeleri dolayısıyla büyük bir beklentiye kapılmışlardı. Hatırlanacağı üzere Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Öğretmenler Günü dolayısıyla yapılan kahvaltı toplantısında yılın ilk aylarında 500 tane engelli öğretmen ataması yapılacağını "Buraya nereden geldik? 500 binden. Bir milyonun üzerine çıktık. Geçen 15 yılda, bizim iktidar dönemimizde 584 bin 288 yeni öğretmen ataması yaptık, eğitim camiamıza kazandırdık. Ayrıca yine bu dönemde 4 bin 522 engelli kardeşimizin de öğretmen mesleğine atamasını yaptık. Bu rakam 2002 öncesi bin 668'di. Önümüzdeki sene içinde de yine 500 civarında engelli öğretmen ataması gerçekleştireceğiz, senenin ilk aylarında."

Kaynak Yeniçağ: Yıldırım: 500 civarında engelli öğretmen atanacak" şeklindeki sözlerle duyurmuştu.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da Atama Bekleyen Engelli Öğretmenlerin kendisini ziyareti sırasında atamaların en geç mart ayında yapılacağını belirtmişti. Aynı gruba İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu da duyurunun şubat ayı içerisinde yapılacağını vurgulamıştı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da yine engelli öğretmenlere atama sözü vermiş ve “Atama olmazsa bana gelin” şeklinde kararlı bir duruş sergilemiş ve engelli öğretmenlerin arkalarında olduğunu vurgulamıştı.

 

Konunun bir numaralı sorumlusu olan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’da katıldığı etkinliklerde yılın ilk aylarında atama yapılacağını defaten vurgulamıştı.

 

DEVLETİ KİM YÖNETİYOR!

 

Konunun muhatabı olan devletin en üst düzey yetkilileri tarafından yılın ilk aylarında yapılması taahhüt edilen engelli öğretmen ataması için MEB tarafından bugün yapılan duyuru engellilerin aklına “devleti kim yönetiyor” sorusunu getirdi.

 

Sayın Cumhurbaşkanı ve Hükümet’in kararlarının üstüne karar verici organ tarafından hiçbir hak ve eşitlik kavramları düşünülmeden, engellilere verilen sözler ve taahhütler bir anda yok sayılarak böyle bir karar verilmesi engellilerin ve kamuoyunun vicdanını yaralamıştır.

 

 

ATAMALARA 2018 SINAVINA GİRENLER DE DAHİL OLACAK!

 

Engellilere zaman konusunda yaşatılan şokun üstüne bir de sınav şoku yaşatıldı. Şubat ve mart ayında yapılması sözü verilen atamalar haziran ayına bırakılınca atamalara 2018 sınavına girecek adaylar da dahil edildi. Böylelikle zaten devede kulak sayılabilecek bir rakamla alım yapan MEB, halihazırda 650 700 adayın beklediği 2016 EKPSS sonucunun yanında bir de 2018 EKPSS sonucu ile başvuru kabul edeceğinden, yaklaşık 4-5 bin aday için 500 engelli öğretmen ataması yapılacak olması MEB ve konunun paydaşlarının engellilerle ve engelli öğretmenlerle dalga geçtiği algısını uyandırdı.

 

 

ADAY SAYISI 5 BİN’İ BULABİLİR, HATTA GEÇEBİLİR!

 

2016 yılında yapılan EKPSS’de yaklaşık 3.500 engelli öğretmenin girip, atamalar için tercih yaptı. Her sınavda bir önceki sınava oranla aday sayısı yüzde 25 ile 35 arasında artmaktadır. Ayrıca, daha önce sadece tek bir sınav sonucu etkiliyken, şimdi her iki sınava giren adaylar da tercih yapabilecekler. Tüm bunlar düşünüldüğünde Haziran 2018 Engelli Öğretmen Atamalarına başvuracak kişi sayısı tarihte hiç olmadığı bir rakamı bulabilir, 5 bin hatta 7 8 binleri bile görmesi mümkün olabilecektir.

 

 

MEB, BU HATADAN DERHAL DÖNMELİ

 

MEB’in üst aklı, Cumhurbaşkanından Başbakana, MEB Bakanından Bürokratlarına kadar yılın ilk aylarında yapılma sözü verilen atamaları tüm bu yetkililerin sözlerinin hiç olmasına ve engelliler ve kamuoyu gözünde itibarlarının yerle yeksan olmasına göz yumamaz. Derhal bu hatadan dönerek, söz verildiği gibi 2016 EKPSS sonucu ile yılın ilk aylarınde yani en geç mart ayında atama bekleyen 650 civarı engelli öğretmeni atamasını yapmalıdır.

 

Aksi halde, zaten yaralanmış olan kamuoyu vicdanı bu duruma daha fazla katlanamayacak, sayıları  10 milyonu bulan engellilerin ve ailelerinin Cumhurbaşkanının ve Başbakan’ın sözüne rağmen “Biz yaptık oldu” şeklindeki tutumu ile hükümete ve yetkililere olan güveni yok edecek ve siyasi iktidarı önümüzdeki seçimlerde oldukça zora sokacaktır.

 

15 Temmuz İhanet Girişimi’nin olduğu dönemde tekerlekli sandalyesi ile meydanlara koşarak, canını ve malını hiçe sayan bu insanlara “ben yaptım oldu” dayatması yapılmamalı, bu zülüm sona erdirilmelidir.

 

EngelsizHaber.Net olarak tüm engelli öğretmenlerimizin yanındayız. 

 

 

--------------------------------------------------------------------------

Bu haber EngelsizHaber.Net tarafından yapılmıştır. www.engelsizhaber.net şeklinde açık ve aktif kaynak kullanılmaksızın bir kısmının ya da tamamının kopyalanması, dağıtılması ve dahi yayınlanması yasaktır. 

 

EngelsizHaber Facebook Sayfamız: www.facebook.com/engelsizoku

EngelsizHaber Twitter Sayfamız: www.twitter/engelsizoku

  Bu haber 4493 defa okunmuştur.   Editör: Sefa Buran
  Kaynak: EngelsizHaber.Net

İLİŞKİLİ HABERLER

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Ekpss Haberleri
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  YAZARLARIMIZ
  HABER ARŞİVİ
  HAVA DURUMU
  PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Takım O G M B A Y P AV
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
  ANKET Tüm Anketler
Web sitemize nasıl ulaştınız?
  NAMAZ VAKİTLERİ
YUKARI YUKARI