Bugun...
SON DAKİKA

MEB Engelli Öğretmen Atamalarında Daha Önce Yaptığı Yanlışı Yapmamalı! Adayı Olmayan Branşa Kadro Açmamalı!

 Tarih: 02-12-2017 12:05:00
Sefa BURAN

MEB Engelli Öğretmen Atamalarında Daha Önce Yaptığı Yanlışı Yapmamalı! Adayı Olmayan Branşa Kadro Açmamalı!

Son yıllarda özellikle engellilerle ilgili politikaları devlet politikası haline getiren Hükümet, EKPSS ile yapılan atamalarla da kamudaki engelli açığını büyük ölçüde kapatarak, engelliler için istihdam sağladı. EKPSS ile ilk başlarda ağırlıklı hizmetli personel istihdamı yapılırken, son yıllarda özellikle öğretmen alımları noktasında da oldukça ciddi alımlar gerçekleştirildi. Henüz 1500 öğretmen atamasının üzerinden 1 yıl geçmemişti ki, Başbakan Binali Yıldırım bugün (24 Kasım) öğretmenler Günü’ne özel gerçekleştirdiği bir davette 2018’in ilk aylarında (kuvvetle muhtemel ocak ayında ön başvurular başlayacak) 500 civarında öğretmen ataması gerçekleştirileceğini açıkladı.

Hatırlayacaksınız, atama bekleyen engelli öğretmenler sadece sosyal medya platformlarından değil, ayrıca sahada yaptıkları çalışmalar ve siyasi ve bürokratik kanadın etkin bileşenleri ile de müteakip defalar görüşmüş, 24 Ağustos’ta gerçekleştirilen EKPSS Kura töreninde de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan hanımefendi ile görüşerek bu çalışmalarını zirveye taşımışlardı. Yine bu çalışmalar kapsamında MEB ve diğer bileşenler ile sık sık bir araya gelip taleplerini iletirken geçtiğimiz haftalarda meclis koridorlarında Başbakanımız ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan atama sözünü alarak nihayetlendirmişlerdi. Bu çalışmaların resmi ağızdan kamuoyuna açıklaması bugün yapıldı ve 500 öğretmen alınacağı Başbakan tarafından açıklandı.

Bu açıklanan rakamlar güzel de bir de madalyonun diğer yüzü var. Nerdeyse yapılan engelli öğretmen atamalarında açıklanan sayı ile atanan engelli öğretmen sayısı aynı olmuyor. Bunun sebebi önceleri engelli öğretmen atamalarının memur atamalarından sonra yapılıyor olması en önemli faktördü. Zira memur kadrosuna atanan engelli öğretmen adaylarından bazıları tercih yapmıyordu. Fakat son yıllarda yapılan atamalarda yaşanan sorun tamamen MEB’in açtığı branşlarla alakalı. MEB açtığı engelli öğretmen kadrolarında branşlara göre değil, kümülatif bir rakamla alım yapıyor branş dağılımını yaparken talepleri yeterince dikkate almıyor.

Hatırlayacaksınız; 2016 yılında 500 engelli öğretmen ataması ilanına çıkılmış, 498 öğretmen ataması yapılmıştı, yine 2017 yılında yapılan yılın ilk, 2016 EKPSS’nin ikinci öğretmen ataması için 1500 alım ilanına çıkılmış ve yalnızca 1319 öğretmen atanmıştı. Sayın Başbakan yaptığı bir konuşmasında, “atayacak 1500 engelli öğretmen bulamadık” şeklinde bir ifade kullanmıştı. 1500 öğretmen ilanına çıkılıp 1319 öğretmen ataması yapılması atanacak engelli öğretmen olmamasından değil, MEB’in ön başvurulardaki branş dağılımını dikkate almayıp re’sen branşlara dağıtmasından ve yanlış yönlendirilmesinden kaynaklanmaktaydı.

Bildiğiniz üzere Milli Eğitim Bakanlığı engelli öğretmen alımlarında nihai atamayı yapmadan önce ön başvuru almaktadır. Bu ön başvurularda adayların belirttiği branşlar üzerinden dağıılm yapılıp başvurulan branştan alım gerçekleştirilmek suretiyle adil bir atama süreci tamamlanmış olur ve yerleşmeyen öğretmen kalmaz, açılan kadrolar tamamen doldurulmuş olur.

Tüm bu hususlardan dolayı, Milli Eğitim Bakanlığının 2018’in ilk aylarında yapacağı engelli öğretmen alımlarında talep edilen branşlara göre dağıtım yapıp, talep edilmeyen branşlardan kadro açmaması gerekmekte böylelikle daha önceki atamalarda yapılan yanlışın önüne geçilerek boş kadro bırakılmasının önüne geçmesi önem arzetmektedir.

 

Şehadete erişmiş öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, başta engelli öğretmenlerimiz olmak üzere, tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

 

  Bu yazı 694 defa okunmuştur.
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI